Zimowe Forum Tańca Współczesnego 

z Teatrem Tańca Alter
www.alter.ppas.pl 

Centrum Kultury w Lublinie
3 - 4 marca 2007
Spektakle
 
„O”
reżyseriaWitold Jurewicz
kreacja i wykonanie
Izabela Chlewińska, Kamila Jankowska, Maria Ścibor, Radosław Stępniak
 
„Co byś zrobił, gdybyś mógł zrobić to, czego nie możesz zrobić”
reżyseriaWitold Jurewicz
kreacja i wykonanie
Izabela Chlewińska, Kamila Jankowska, Maria Ścibor, Radosław Stępniak
 
czas: 40 minut
 
03.03.2007 godz. 19:00,
Centrum Kultury ul. Peowiaków 12, 20 -007 Lublin
 
Warsztaty
 
Technika tańca współczesnego, głos w ruchu, hip-hop/modern jazz
Nauczyciele: Witold Jurewicz, Izabela Chlewińska, Radosław Stępniak
 
O spektaklach
 
"O"
Performance powstał w trakcie międzynarodowego festiwalu Ponderosa Dance Festival w Niemczech. Został stworzony w autentycznej oborze, jako wyraz spontanicznej ekspresji tancerzy Altera oraz choreografa Witolda Jurewicza.


"Co byś zrobił, gdybyś mógł zrobić to, czego nie możesz zrobić?"

Nigdy nie wiadomo, do czego mogą doprowadzić gorączkowe poszukiwania bliskości z drugim człowiekiem. Jeżeli jednak przyjmiemy, że wzajemne zrozumienie jest serią nieporozumień, takie spotkanie może być zaskakująco przyjemne. Co byś zrobił, gdybyś mógł zrobić to, czego nie możesz zrobić? Być może właśnie TO, czego nigdy robisz (...) - czytamy w wstępie.
 
Przedstawienie "Co byś zrobił..." jest autorskim projektem tancerzy Altera. Biorą w nim udział zaproszeni goście: Kamila Jankowska - aktorka, tancerka toruńskiego Teatru ArtKam; debiutujący w roli kompozytora muzyki do spektaklu tanecznego Jan Smoczyński - pianista, producent, współpracujący, m. in. z Michałem Urbaniakiem i Miką Urbaniak, autor muzyki do filmu "Moje Miejsce" oraz Katarzyna Madziała - niezależna artystka fotograf, współpracująca m. in. z Norbertem Rakowskim i Wojciechem Stefaniakiem.
 
Praca nie jest łatwa z powodu terminów i miejsc, w których przebywamy. Aby się spotkać popełniamy karkołomne wyczyny Kompozytor jest w trakcie pisania muzyki, ponieważ jest z Warszawy to pisze ją na odległość. Prawdopodobnie dopiero na premierze usłyszymy jej pełne brzmienie Czekamy również na wsparcie finansowe miasta Kalisza. Pomimo tych przeciwności losu praca nad spektaklem konsekwentnie jest realizowana - przyznaje Izabela Chlewińska z Teatru Alter. Nad ostatecznym szlifem przedstawienia czuwa Witold Jurewicz - dyrektor Teatru Tańca Alter.
 
"Co byś zrobił..." to kreacja zbiorowa, więc każdy z nas jest autorem przedstawienia, poruszamy tematy, które dotykają ludzi w naszym wieku. Chociażby problem relacji międzyludzkich, nadanie kierunku spotkaniom z ludźmi, a przede wszystkim pytanie " Co byśmy zrobili, gdybyśmy mogli zrobić to, czego nie możemy zrobić". Jest to podstępne pytanie, które zawiera w sobie odpowiedź i ociera się o granicę absurdu. Ten właśnie absurd również poruszamy, absurd bycia dorosłym człowiekiem, który pewnych rzeczy po prostu już nie robi lub nie powinien zrobić - podkreśla w rozmowie Chlewińska.
 
Nasz spektakl, dobrze się zaczyna i dobrze się kończy, w założeniu bowiem jest ukazanie lekkości bycia i poszukiwania takich dróg, aby dały wrażenie ulgi. Zarówno dla nas, tancerzy jak i dla widza, który jest bardzo istotny w tym przedstawieniu. Pełen wyraz współpracy artystów i tancerzy będzie można zobaczyć na premierze w Kaliszu, która przewidziana jest na przełomie marca i kwietnia 2007 roku.