DZIEŃ DZIECKA 1 czerwca 2012, godziny 11:00 oraz 16:00

Interaktywny spektakl teatru tańca  
Compagnia TPO „Japoński ogród”/ „Il Giardino Giapponese” / Włochy
spektakl dla dzieci od 5 roku życia


Teatr TPO/ Włochy

Wizualny, emocjonalny i wciągający teatr. Charakterystycznym punktem wyjścia dla spektakli TPO jest specyficznie aranżowana przestrzeń wraz z jej obrazami, dźwiękami i głosami. Dzięki wykorzystaniu interaktywnych technologii, każdy spektakl przekształca się w “osobliwy” żywioł, w którym znajduje się cienka granica pomiędzy sztuką a zabawą, której można doświadczyć. Tancerze, performerzy i publiczność oddziałują na siebie wzajemnie, poszukując nowych form ekspresji, wykraczających poza bariery językowe i kulturowe.
Znaczące dla spektakli TPO jest użycie dużych wizualnych scenerii przekształconych w interaktywną przestrzeń teatralną, dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej, co sprawia, że spektakle te dostępne są dla szerokiej międzynarodowej publiczności.
Spektakle TPO tworzone są przez zróżnicowany zespól autorów oraz w różnorodnym języku teatru, tańca i sztuk wizualnych.

„(...) W tym ogrodzie kryje się opowieść. Opowieść o Shiro, japońskim chłopcu...Według legendy, Shiro mieszkał w górskiej wiosce położonej przy samym źródle rzeki; pewnego dnia zobaczył kwiaty unoszące się na powierzchni wody;  kwiaty były tak piękne, że postanowił iść za nimi brzegiem rzeki, doszedł do łąki....”
Jeśli chcecie dowiedzieć się co było dalej...zapraszamy do uczestniczenia w tej opowieści...

"Nowe doświadczenie uczestnictwa w teatrze.
Ciepły „atak” ,obejmujący wszystkie zmysły.
 Wspólne doświadczenie....
którego ja nigdy aż tak nie odczułem. "

Tony Reekie,
Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcego w Szkocji

Sala Widowiskowa w Warsztatach Kultury, ul. Popiełuszki 5
bilety: 10 zł dziecko / 15 zł (dziecko wraz  opiekunem)
Bilety do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz w miejscu spektaklu na godzinę przed rozpoczęciem. Rezerwacja biletów: tel.: 081 53 603 21


Instytucja wspierająca:       Partner:
                 


NOC KULTURY 2/3 czerwca 2012, godziny 19:00 oraz 20:30

Projekt „Ciała w przestrzeni miejskiej”/„Bodies in urban spaces" zdjęcia z audycji foto. Dominika Jarosz
idea, koncept: Willi Dorner/ Austria
asystenci choreografa:
Esther Steinkogler, Lodie Kardouss.

M.Curie-Skłodowskiej – Lipowa – Okopowa – Krakowskie Przedmieście – Plac Wolności – Plac Katedralny

Początek trasy - plac przy Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5

„Ciała w przestrzeni miejskiej” jest to „akcja” polegająca na ingerencji w nieożywioną architekturę miejską.

Intencją "akcji" jest wskazanie na funkcjonalną strukturę miejskiej architektury i odkrycie ograniczonych możliwości ruchu i zachowań oraz zasady ich ograniczenia.
Poprzez umieszczenie ciała w wybranych miejscach performance wywołuje proces abstrakcyjnego myślenia i podrażnienie oraz prowokuje widzów/przechodniów do nowego spostrzegania dobrze znanych przestrzeni i obiektów. Przechodnie, mieszkańcy i publiczność są zmotywowani i skłaniani do refleksji nad ich otoczeniem własnym zachowaniem, ruchem i zwyczajami.
"Akcja" zaprasza mieszkańców do spaceru po swoim mieście jednocześnie silniej umacniając związek z ich sąsiedztwem, dzielnicą i miastem.
Akcje są chwilowe i nie pozostawiają za sobą jakichkolwiek widocznych śladów, ale odciskają je w pamięci naocznych świadków.

"Ciała w przestrzeni miejskiej" to poruszający choreograficznie szlak, przygotowany przez grupę tancerzy. Wykonawcy prowadzą widza przez wybrane części przestrzeni publicznych i pół-publicznych. Łańcuch fizycznych interwencji konfigurowany jest bardzo szybko i istnieje tylko czasowo, pozwalając widzowi dostrzec tę samą przestrzeń lub miejsce w sposób nowy i inny - w biegu.
Specjalna „jakość” każdego miejsca o różnych porach dnia, tworzy unikatowe prezentacje.


Projekt jest realizowany jest dzięki wsparciu INTPA-  Międzynarodowej Sieci Tańca I Performace w Austrii Tanzquartier  w Wiedniu i sfinansowany z  funduszy BMUKK oraz BmeiA.


Partnerzy:


STREFA KIBICA 7 czerwca 2012, godzina 21:30
Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11, Wstęp bezpłatny

Artystyczne otwarcie EURO2012

Jo Strømgren Kompani , „Hołd futbolowi”/ „A dance tribute to the art of football”- Norwegia
Choreografia: Jo Strømgren
Obsada oryginalna: Niklas Gundersen, Erik Rulin, Jan Ivar Lund, Jonas Digerud (many more have preformed the piece over the years)
Obsada w 2011: Jan Nikolai Wesnes, Mikkel Are Olsenlund, Sverre Magnus Heidenberg, Maria Henriette Nygård, Geir Hytten, Stian Danielsen
Obsada w 2012: Jan Nikolai Wesnes, Mikkel Are Olsenlund, Sverre Magnus Heidenberg, Maria Henriette Nygård, Stian Danielsen
Scenografia:  Stephan Østensen
Projekt kostiumów: Ingvild Hovind Music: Jørgen Knudsen, Flugschädel
Światła: Stephen Rolfe
Dźwięk: Lars Årdal
Produkcja: Black Box Theatre
Współprodukcja: BIT Teatergarasjen
Wsparcie: Norweska Rada ds.Kultury, Norsk Kassettavgiftsfond, Norweska Fundacja dla Artystów Performatywnych, Rada Miasta Oslo, Rada Miasta Bergen, Norewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych


 

„Spektakl zagłębia się w fizyczną rutynę najpopularniejszej gry na świecie i podnosi estetyczne efekty jej szaleństwa. Komentuje sztuczny konflikt pomiędzy „powszechnym sportem” a „sztuką wyższą”, obracając się żartobliwie wokół konfliktu pomiędzy tzw. „klasą robotniczą” futbolu a tzw. „klasą wyższą” baletu.

Rozpoczęty w 1997 roku spektakl, okazał się jedyny w swoim rodzaju. Wszystkie badania na temat ewentualnych wcześniejszych spektakli tanecznych w oparciu o futbol nie dały żadnego rezultatu. Z wyjątkiem rosyjskiego choreografa, który w części swojej choreografii w roku 1930 przedstawił swojego tancerza jako piłkarza. Niestety utwór ten nigdy nie został udokumentowany. Najwyraźniej stworzony był klasyczną techniką do klasycznej muzyki.

Nasze rozbudowane trasy z tym prostym i jasnym pomysłem dały zaskakujący bodziec do twórczości dla wielu innych. Nasz tour wniósł ogromny wpływ na twórczość międzynarodową i liczne pokazy tańca z piłką nożną zaczęły pojawiać się na całym świecie. Głównie opierające się na prostej choreografii i kontakcie. „Iskry” z tych produkcji prawdopodobnie rozpaliły ogień do pokazywania większej ilości takich spektakli, pokazów.

Na początku nie wiedziałem, dlaczego Andrew Lloyd Webber pojawił się w pierwszym rzędzie na naszej londyńskiej premierze, a jego producent notował coś przez cały spektakl. Zrozumieliśmy więcej, gdy jego musical oparty o piłkę nożną miał premierę we wrześniu 2000 roku. My oczywiście nie wymyśliliśmy ani piłki nożnej ani tańca, ale wciąż zastanawiamy się, dlaczego nikt nie połączył tej ogromnej luki pomiędzy rosyjską choreografia z 1930 roku a nami z 1997. W tym okresie taniec współczesny prawdopodobnie przełamał wszystkie bariery.
Wraz ze wzrastającą liczbą wydarzeń związanych z piłką nożną, zadecydowaliśmy o zawieszeniu spektaklu. Ryzykowaliśmy, że zostaniemy naśladowcami samych siebie. Zrobiliśmy jednak dwie koprodukcje z innymi zespołami, aby zrealizować inne cele niż tylko artystyczne. Ze SKÅNES DANSETEATER zrobiliśmy „ Pokłony piłce nożnej”, z intensywną trasa po Szwecji, przeznaczony w szczególności dla młodej publiczności, oraz z TANZENSEMBLE BIELEFELD zrobiliśmy „Taneczny remix poświęcony futbolowi”, dla przyciągnięcia nowych odbiorców, w szczególności gdy Niemcy byli gospodarzami Mistrzostw.

12 lat po narodzinach, spektakl powrócił do życia. Ze względu na niekończący się strumień wniosków i ogólnego popytu wróciliśmy ze spektaklem w sezonie 2009 / 2010”

Patron Honorowy:

Partner:
Targi Lublin


Zapraszamy również na dwudniowe warsztaty tańca współczesnego wkrótce więcej informacji