"Kino Mistrzów Tańca"

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie wspólnie z Akademickim Centrum Kultury  UMCS „Chatka Żaka” zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. Każdego miesiąca w wybrany poniedziałek, zaprezentowane zostaną spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca.  Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandenkeybus (Ultima Vez). Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom z genialnymi osobowościami wzbudzimy w naszych widzach jeszcze większy podziw dla tańca i głód obcowania z tą niezwykłą sztuką, której granic nie sposób określić.

Serię Kina Mistrzów Tańca rozpoczął słynny Nederlands Dans Theater. Zespół powstał w Holandii w roku 1959, kiedy to 22 tancerzy postanowiło zakończyć współpracę z Nederlands Ballet i realizować swoją pasję taneczną w innej formule artystycznej. Pod kierunkiem Carel Birnie i Benjamina Harkarvy’ego „zbuntowani” artyści rozpoczęli pracę nad nowym repertuarem w oparciu o styl modern dance. Po 50 latach działalności i współpracy z takimi znakomitościami jak Jiří Kylián czy Hans van Manen, NDT stał się jednym z wiodących  zespołów tańca współczesnego na świecie. W jego skład wchodzą aktualnie dwie formacje: NDT1 - główny zespół liczący 30 tancerzy w wieku 23 – 40 lat, którego dyrektorem artystycznym jest Paul Lightfoot oraz NDT2 - zespół założony w  1978 roku z myślą o utalentowanych tancerzach w wieku do 23 lat, obecnie pod dyrekcją Geralda Tibbsa.
Dzięki współpracy z Pathe Live oraz Ambasadą Królestwa Niderlandów mamy przyjemność zaprezentować Państwu serię 4 wieczorów z Nederlands Dans Theater i wybitnymi choreografami:

Wieczór numer 2:
14 kwietnia 2014,
godzina 18.00 - Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS „Chatka Żaka”
Bilet: PWYW („pay what you want” – „zapłać ile chcesz po pokazie”).

NDT i León & Lightfoot
SH-BOOM / NDT 1  (25 min; spektakl zawiera sceny nagości)
Choreografia : Sol León i Paul Lightfoot
Muzyka: kolaż muzyczny

Stworzony w 1994 roku pełen humoru “SH-Boom” jest zabawnym spektaklem stworzonym do muzycznych przebojów Very Lynn i Stana Freberga, w których mężczyzna chce zaimponować kobiecie. Od czasu premiery spektakl był kilkakrotnie modyfikowany i aktualizowany. Wersja z dzisiejszego wieczoru nie była nigdy wcześniej prezentowana. Spektakl był nominowany do prestiżowej nagrody Laurence Olivier Award for Best Production of the Year.

Przerwa: 20 minut

SHOOT THE MOON / NDT 1  (25 min)
Choreografia: Sol León i Paul Lightfoot
Muzyka: Philip Glass

Spektakl otrzymał nagrodę The Swan for best dance production 2005-2006, a w uzasadnieniu jury czytamy: „Sol León i Paul Lightfoot pokazują z jaka siłą i subtelnością zarazem może przemawiać do widza dobry taniec i choreografia”. W spektaklu ukazane zostały ulotne obrazy relacji miłosnych trzech par bohaterów. Obracające się ściany pokryte czarno-białą tapetą tworzą trzy osobne pokoje, w których rozgrywają się miłosne historie. Drzwi do kolejnych pokoi zdają się być zawsze otwarte, a przez okna zagląda nowa, kusząca perspektywa.

zobacz zwiastun >>>

Przerwa: 25 minut

SAME DIFFERENCE / NDT 1 (40 min; spektakl zawiera sceny nagości)
Choreografia: Sol León i Paul Lightfoot
Muzyka: Philip Glass

“Same difference” (2007), to spektakl teatralny, w którym León i Lightfoot pozwalają przemówić tańcowi nie tylko w sposób przenośny, ale też dosłowny. Krytyk z „Algemeen Dagblad” zauważył, że w tym spektaklu choreografowie-rezydenci wchodzą na jeszcze inny poziom języka wypowiedzi artystycznej, który „pasuje do nich jak ulał”. Spektakl zainspirowany jest chaotycznym wpływem ludzkiego ego na innych ludzi i wskazuje, jak łatwo jest zdystansować się od niego. Stworzone do muzyki Philipa Glassa przedstawienie wciąga widza w surrealistyczny świat bohaterów.

zobacz zwiastun >>>


Kolejne prezentacje spektakli Nederlands Dans Theater:
Wieczór nr 3: NDT i Crystal Pite - 19 maja 2014, godz 18:00
Wieczór nr 4: NDT i Ekman/ Eyal & Behar/ Leon & Lightfoot / Inger - 9 czerwca 2014, godz: 18:00
Miejsce prezentacji: Sala Widowiskowa - Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS „Chatka Żaka”
Bilet: PWYW („pay what you want” – „zapłać ile chcesz po pokazie”)