19 maja, godzina.18.00,

Miejsce prezentacji: Sala Widowiskowa - Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS „Chatka Żaka”
Bilet: PWYW („pay what you want” – „zapłać ile chcesz po pokazie”)

„Kino mistrzów tańca” – Nederlands Dans Theater

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie wspólnie z Akademickim Centrum Kultury  UMCS „Chatka Żaka” zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. Każdego miesiąca w wybrany poniedziałek, prezentowane są spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca.  Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandenkeybus (Ultima Vez). Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom z genialnymi osobowościami wzbudzimy w naszych widzach jeszcze większy podziw dla tańca i głód obcowania z tą niezwykłą sztuką, której granic nie sposób określić.
Nederlands Dans Theater  powstał w Holandii w roku 1959, kiedy to 22 tancerzy postanowiło zakończyć współpracę z Nederlands Ballet i realizować swoją pasję taneczną w innej formule artystycznej. Pod kierunkiem Carel Birnie i Benjamina Harkarvy’ego „zbuntowani” artyści rozpoczęli pracę nad nowym repertuarem w oparciu o styl modern dance. Po 50 latach działalności i współpracy z takimi znakomitościami jak Jiří Kylián czy Hans van Manen, NDT stał się jednym z wiodących  zespołów tańca współczesnego na świecie. W jego skład wchodzą aktualnie dwie formacje: NDT1 - główny zespół liczący 30 tancerzy w wieku 23 – 40 lat, którego dyrektorem artystycznym jest Paul Lightfoot oraz NDT2 - zespół założony w  1978 roku z myślą o utalentowanych tancerzach w wieku do 23 lat, obecnie pod dyrekcją Geralda Tibbsa.
Dzięki współpracy z Pathe Live oraz Ambasadą Królestwa Niderlandów mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejny z serii 4 wieczorów z Nederlands Dans Theater i wybitnymi choreografami.
 
Wieczór nr 3: NDT i Crystal Pite

Sala Widowiskowa - Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS „Chatka Żaka”
Bilet: PWYW („pay what you want” – „zapłać ile chcesz po pokazie”)


Na program składają się 2 spektakle:

18.00 - wprowadzenie

18.15 - PARADE / NDT 1 – 40 minut

Choreografia: Crystal Pite
Muzyka: Owen Belton
Wideo: Wladimiro Woyno
Scenografia: Jay Gower Taylor
Kostiumy: Nancy Bryant


Przerwa 30 minut (w trakcie przerwy prezentacja filmu dokumentalnego o Crystal Pite)

19.25 - FRONTIER / NDT 1 – 40 minut
Choreografia: Crystal Pite
Muzyka: Owen Belton
Wideo: Wladimiro Woyno
Scenografia: Jay Gower Taylor

zobacz zwiastun >>>

Crystal Pite o spektaklach: “Tematem obu części dziesiejszego wieczoru jest pojęcie „granicy” – pomiędzy tym, co wiemy a tym, o czym nie mamy pojęcia. Część druga jest spojrzeniem z zewnątrz na granicę ludzkiego uniwersum i swoistym zadziwieniem nad ciemną materią oraz niewidzialnymi siłami, które kształtują naszą galaktykę, a w konsekwencji także nas. W części pierwszej istotne jest spojrzenie od wewnątrz, skupienie się na ograniczoności naszej wiedzy dotyczącej ludzkiego umysłu.”
Crystal Pite – kanadyjska choreografka i tancerka; założycielka i dyrektor artystyczny Kidd Pivot, zespołu tańca współczesnego z Vancouver. Obecnie ściśle współpracuje z Nederlands Dans Theater, a także jest członkiem stowarzyszenia Canada’s National Arts Centre.
Crystal Pite jest znana z płynnego, organicznego i poetyckiego stylu. Jej choreografie są naznaczone ekscentrycznym humorem i ryzykowną techniką. Dzięki swojemu zaskakującemu i innowacyjnemu podejściu udało się jej zainteresować tańcem bardzo szeroką widownię. W swoich pracach miesza ona rygorystyczną precyzję z płynnością ruchu w celu stworzenia zapadającej w pamięć dramaturgii i przeszywających emocjonalnie spektakli. Współczesna muzyka i wyrafinowane oświetlenie to podstawowe komponenty jej prac, a jej tancerze są pełni niezwykłej odwagi i spontaniczności.
Jest ona zafascynowana znanymi opowieściami o miłości, konfliktach i tragediach oraz używanym w tym kontekście ciele ilustrującym opowiadane historie. W oczach Pite, życie jest epicką opowieścią, którą w jej spektaklu każdy widz buduje wg własnego uznania.

Kolejne prezentacje spektakli Nederlands Dans Theater:
Wieczór nr 4: NDT i Ekman/ Eyal & Behar/ Leon & Lightfoot / Inger - 9 czerwca 2014, godz: 18:00
Honorowy