16 czerwiec, 18:00

Sala kinowa Centrum Kultury w Lublinie
Bilet: PWYW ("pay what you want" - "zapłać ile chcesz po pokazie")

Kino mistrzów tańca - Anne Teresa de Keersmaeker "Rosas danst Rosas"

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. W trzech odsłonach zaprezentowane zostaną spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca. Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandekeybus (Ultima Vez). Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom z genialnymi osobowościami wzbudzimy w naszych widzach jeszcze większy podziw dla tańca i głód obcowania z tą niezwykłą sztuką, której granic nie sposób określić.

Rosas jest zespołem tanecznym oraz strukturą produkcyjną zorganizowaną dookoła choreografki i tancerki Anny Teresy De Keersmaeker. Już na samym początku jej kariery udało jej się przykuć uwagę międzynarodowego środowiska tanecznego za pomocą jej debiutu w 1982 roku pt. „Fase, four movements to the music of Steve Reich”. Na przestrzeni ostatnich 31 lat, razem ze swoją kompanią taneczną, stworzyła imponującą serię choreograficznych dzieł. Taniec jaki uprawia zespół Rosas jest jak pisanie za pomocą ruchu w przestrzeni i czasie. U jego podstawy znajduje się związek pomiędzy ruchem i muzyką. W niektórych produkcjach, badana jest także relacja pomiędzy tańcem a tekstem.

Thierry De Mey nakręcił „Rosas danst Rosas” w nieistniejącym już technikum architekta Henry Van de Velde w Leuven. Wersja filmowa jest znacznie krótsza niż spektakl na którym się opiera. W swoim filmie, Thierry De Mey postawił na mocno „pociętą” wersję w której, poza obsadą czwórki tancerek z okresu przypadającego na lata 1995­1996, umieścił również pozostałe performerki które występowały w spektaklu w trakcie długiej historii jego grania. Reżyser wykorzystuje w maksymalnym stopniu geometryczne i przestrzenne jakości budynku zaprojektowanego przez Van de Veldesa. Przy okazji, budynek został całkowicie odnowiony zaraz po nakręceniu filmu, czyniąc z niego jedno z ostatnich ukłonów w stronę oryginalnej architektury. Film był pokazany we wszystkich istotniejszych europejskich stacjach telewizyjnych, jak i również cieszył się sporym sukcesem w kręgach „kina artystycznego”.

ROSAS / „Rosas danst Rosas”
Belgia 1997, 57'
Reżyser: Thierry De Mey
Choreografia: Anne Teresa De Keersmaeker
Tancerze: Cynthia Loemij, Sarah Ludi, Anne Mousselet, Samantha Van Wissen
Muzyka: Thierry De Mey, Peter Vermeersch
Fotografia: Michel Houssiau
Kamera: Philippe Guilbert, Jorge Leon
Montaż: Rudi Maerten
Dźwięk: Ricardo Castro
Mixage: Thomas Gauder
Asystent reżysera: Anne Van Aerschot
Produkcja: Avila & Sophimages
Współprodukcja: NPS, BRTN TV2, ZDF/Arte, Le Fresnoy, Rosas
Wsparcie: Fonds Film in Vlaanderen, Direction de l’Audiovisuel de la Communauté Française de Belgique, National Lottery, P.A.R.T.S.
Nagrody:
Nagroda dla najlepszej produkcji na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Amsterdamie
(International Widescreen Festival), 1997
Nagroda Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Tańca w Sztokholmie (International
Video Dance), 1997
Nominacja na Festiwalu Filmu i Architektury w Graz (Film and Architecture Festival), 1997
Nagroda specjalna Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Nowych Mediów w Sztuce w
Atenach (International Festival for Film and New Media on Art), 1998