15 wrzesień, godz. 18:00

Sala Kinowa Centrum Kultury w Lublinie
bilet: PWYW ("pay what you want" - "zapłać ile chcesz po pokazie"

Kino Mistrzów Tańca - Susanne Linke "Kaikou"

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. W trzech odsłonach zaprezentowane zostaną spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca. Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandekeybus (Ultima Vez). Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom z genialnymi osobowościami wzbudzimy w naszych widzach jeszcze większy podziw dla tańca i głód obcowania z tą niezwykłą sztuką, której granic nie sposób określić.

Trzecią serię spotkań z „Kinem Mistrzów Tańca” w sezonie 2015/2016otwieramy spotkaniem z Wielką Damą niemieckiego teatru tańca, Susanne Linke. W przygotowaniu do jej występu na tegorocznych XIX Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca, chcemy przybliżyć sylwetkę tej twórczyni. Nazwisko Susanne Linke wymienia się jednym tchem obok największych niemieckich twórców, takich jak: Pina Bausch, Johann Kresnik i Reinhild Hoffman. Jest artystką, która swobodnie łączy w swoich dziełach, to co najlepsze z tradycji niemieckiego Tanzteather z współczesnymi technikami tanecznymi. Pierwotnie zasłynęła mniejszymi dziełami, głównie pokazami solowymi, które stały się jej znakiem rozpoznawczym. Wraz z popularnością i uznaniem pojawiły się propozycje tworzenia większych produkcji, dla liczniejszej grupy tancerzy.W trakcie tegorocznych MSTT zaprezentujemy jedno z jej najbardziej znanych dzieł, „Ruhr-Ort”, gdzie na scenie będziemy oglądać 8 performerów. Natomiast w ramach „Kina Mistrzów Tańca”, za pomocą rejestracji jej spektakli, pokażemy bardziej intymne oblicze naszego festiwalowego gościa.

“Kaikou” mówi o transformacjach: trzech meżczyzn i jednej kobiety. Mężczyźni jawią się na scenie jako postaci archetypiczne: polują, zabijają ale też umierają. Jednocześnie są łowcami i zwierzyną. Wydaje się jakby nie mogli przestać odtwarzać tych samych wzorów: konkurują i walczą – aby wygrać, albo być może przegrać. „Kaikou” opowiada o walce ku utrzymaniu równowagi: pomiędzy tym co ludzkie a zwierzęce, kompulsywnym zachowaniom a wyprostowanej sylwetce jako symbolu naszej cywilizacji. „Kaikou” igra z ambiwalencją i naprzemiennie balansuje pomiędzy zwierzęcą smukłością a ostrym, agresywnym zachowaniem. Susanne Linke przedstawia trzech bardzo odmiennych tancerzy (Urs Dietrich, Henry Montes, Brice Desault) o niezwykle silnych osobowościach, którzy potrafią odnaleźć się w tym trudnym temacie i przedstawić go w niejednorodny sposób. Ona tymczasem przeszywa ten męski świat niczym zjawa – czasami aby go rozbić a czasami aby go zjednoczyć.

"Kaikou"
Data rejestracji: 19-21.08.2011 Berlin (w trakcie trwania festiwalu "Tanz Im Augustu")
Rejestracja wideo
Instytut Filmowy w Bremen
Czas trwania filmu: 55 minut
Choreografia
Susanne Linke
Tancerze
Susanne Linke, Urs Dietrich, Henry Montes, Brice Desault
Muzyka
Wolfgang Bley-Borkowski
Kostiumy
Rupert Franzen
Oświetlenie/lasery/dyrektor techniczny
Lutz Deppe
Asystent oświetleniowca/lasery
Tomel Ness
Asystent artystyczny
Xenia Leydel
Dramaturgia/tekst
Norbert Servos
Produkcja
Inge Zysk
Asystent producenta
Mark Donner
Współprodukcja
Pact Zollverein Essen, Radialsystem V Berlin
Wsparcie
Hebbel-Theater Berlin GmbH
Hebbel am Ufer
Wsparcie finansowe
Fundusze na kulturę miasta stołecznego Berlin
Współpraca
Tanzwerkstatt Berlin, DOCK 11 Studios