"Kino Mistrzów Tańca"

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie wspólnie z Akademickim Centrum Kultury  UMCS „Chatka Żaka” zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. Każdego miesiąca w wybrany poniedziałek, zaprezentowane zostaną spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca.  Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandenkeybus (Ultima Vez). Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom z genialnymi osobowościami wzbudzimy w naszych widzach jeszcze większy podziw dla tańca i głód obcowania z tą niezwykłą sztuką, której granic nie sposób określić.

Serię rozpoczyna słynny Nederlands Dans Theater. Zespół powstał w Holandii w roku 1959, kiedy to 22 tancerzy postanowiło zakończyć współpracę z Nederlands Ballet i realizować swoją pasję taneczną w innej formule artystycznej. Pod kierunkiem Carel Birnie i Benjamina Harkarvy’ego „zbuntowani” artyści rozpoczęli pracę nad nowym repertuarem w oparciu o styl modern dance. Po 50 latach działalności i współpracy z takimi znakomitościami jak Jiří Kylián czy Hans van Manen, NDT stał się jednym z wiodących  zespołów tańca współczesnego na świecie. W jego skład wchodzą aktualnie dwie formacje: NDT1 - główny zespół liczący 30 tancerzy w wieku 23 – 40 lat, którego dyrektorem artystycznym jest Paul Lightfoot oraz NDT2 - zespół założony w  1978 roku z myślą o utalentowanych tancerzach w wieku do 23 lat, obecnie pod dyrekcją Geralda Tibbsa.
Dzięki współpracy z Pathe Live oraz Ambasadą Królestwa Niderlandów mamy przyjemność zaprezentować Państwu serię 4 wieczorów z Nederlands Dans Theater i wybitnymi choreografami:
 
Wieczór nr 1: "MOVE TO MOVE"
24 marca 2014, g.18.00,
Sala Widowiskowa Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS "Chatka Żaka"
Bilet: PWYW („pay what you want” – „zapłać ile chcesz po pokazie”)

Na program składają się 4 spektakle:
- LEFT RIGHT LEFT RIGHT / NDT2
Choreografia: Alexander Ekman
czas: 30 min

zobacz trailer >>>

Jest  to spektakl obracający się wokół takich zagadnień jak skupienie, wyczucie czasu i rytm. Alexander Ekman bada fenomen ruchu wypełniającego ludzkie działanie, czyniąc to w charakterystyczny dla siebie sposób, naznaczony jego znakami firmowymi: teatralnością, oryginalnością, humorem, rytmem i nowoczesną przestrzenią dźwiękową.

 - SILENT SCREEN / NDT1
Choreografia: Sol Leόn i Paul Lightfoot
czas: 45 min

zobacz trailer >>>

Spektakl przygotowany przez parę choreografów-rezydentów NDT, inspirowany niemym kinem z początku XX wieku i niezwykłą ekspresją gry aktorskiej w tamtych czasach. Z towarzyszeniem wielowarstwowej muzyki Philipa Glassa („Glassworks”), choreografowie zabierają nas w emocjonalną, prowokującą do przemyśleń podróż.
PRZERWA – 20 minut

- SECUS  / NDT1
Choreografia: Ohad Naharin
czas: 30 min


W oryginale „Secus” był częścią baletu “Three” i po raz pierwszy jest wystawiany samodzielnie. Jego autor, Ohad Naharain, choreograf i dyrektor artystyczny izraelskiego Batsheva Dance Company, powraca po raz pierwszy od 2007 roku jako gość do NDT by dzielić się z nim swoim wybuchowym i tryskającym energia językiem tańca.

- SHINE A LIGHT / NDT1
Choreografia: Sol Leόn i Paul Lightfoot
czas: 35 min

Jest to jeden z najlepszych przykładów teatru tańca, tworzonego przez dwójkę choreografów-rezydentów dla NDT. Specyficznemu językowi choreografii  towarzyszy fascynujący projekt oświetlenia oraz intensywna dramaturgia. Paul Lightfoot cytuje słowa Francisa Bacona: ‘Aby światło mogło zaistnieć w pełni, potrzebna jest ciemność”.


Kolejne prezentacje spektakli Nederlands Dans Theater:
Wieczór nr 2: NDT i Leon & Lightfoot – 14 kwietnia 2014, godz 18:00
Wieczór nr 3: NDT i Crystal Pite - 19 maja 2014, godz 18:00
Wieczór nr 4: NDT i Ekman/ Eyal & Behar/ Leon & Lightfoot / Inger - 9 czerwca 2014, godz: 18:00